SGK'lılara müjde: Herkes bilmiyor! Ayda 35 liraya başvurulabilirsiniz… – Posta

GÜLTEN UĞURLU / POSTA
Pandemi sebebiyle kamu hastanelerindeki yoğunluk ve ertelemeler, özel hastanelere olan ilgiyi artırdı. Sağlık sorunları yaşayanlar için sigorta anlamında devletin sağladığı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve özel sağlık seçeneklerinin yanı sıra bir de tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) alternatifi var. Özel hastanelerde, özel sağlık sigortası ile tedavi olmak daha pahalıya gelirken, ara bir formül olarak devreye giren TSS ise hayatı kolaylaştırıyor.
UYGUN FİYATA HİZMET
Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerde sadece devlet tarafından alınan 15 lira ek ücreti (katkı payı) ödeyerek tedavi olmanızı sağlayan bir sigorta türü. SGK sigortasının geçerli olduğu özel hastanelerdeki fark ücretlerinin karşılandığı ve böylece kişilerin yalnızca anlaşma limitini aşan tedavi tutarını ödediği tamamlayıcı sağlık sigortaları, bu özelliği nedeniyle özel sağlık sigortalarından daha uygun fiyata hizmete sunuluyor.
NELERİ KAPSIYOR?
Primleri sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte ortalama ayda 35 lira ödeyerek TSS’li olabilirsiniz. TSS kapsamında ise yatarak ve ayakta tedavi teminatlı ve sadece yatarak teminatlı olarak iki farklı poliçe var.
KORONA VE SALGINLAR
Ayrıca birçok sigorta şirketi tarafından sadece korona değil, tüm salgın hastalıklar da tamamlayıcı sağlık sigortası teminatı kapsamına alındı. Bu nedenle sağlığın öneminin daha iyi anlaşıldığı pandemi döneminde tamamlayıcı sağlık sigortasına ilgi patlaması yaşandı.
Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre, pandemi öncesi yıl olan 2019’da 1 milyon 354 bin kişi tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanırken, iki yıl içinde yani 2021 sonunda bu sayı 2 milyon 600 bine çıktı. Böylece 2 milyon 540 kişi olan özel sağlık sigortalısı sayısı da aşılmış oldu.
İŞLETMELER DE YÖNELDİ
Bu ilgi patlamasında en önemli etkenlerden birisi de şirketlerin bu ürüne daha çok yönelmesi. Bireyler özel sağlık sigortasına göre sağladığı yüzde 30 fiyat avantajı nedeniyle tamamlayacı sağlık sigortasını tercih ederken, daha önce çalışanına devlet sigortası dışında seçenek sunmayan şirketler de bu alana yöneldi.
İşletmeler, pandemi döneminde çalışanları açısından fayda yaratmayı; hem iş güvenliği ve sürdürülebilirliği hem de personelin bağlılığı anlamında önemsediği için özellikle tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerini aldı.
İKİ ÜRÜN ARASINDAKİ FARKLAR
FİRMALARA SAĞLADIĞI FAYDALAR
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source