Kur korumalı mevduat sisteminde yeni düzenleme – NTV

NTV.COM.TR’ye geri dön
NTV.COM.TR’ye geri dön
Haberler – NTV Haber 23.03.2022 – 09:37
Kavcıoğlu: Yatırımcıların asla kaybetmeyeceği düzenlemeler yapıldı
Bakan Nebati'den enflasyonla mücadele açıklaması

Kur korumalı mevduat hesaplarına yönelik yeni bir Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi.
VADE SONUNDA DÖVİZ OLARAK DEĞERLENDİRENDEN VERGİ ALINMAYACAK

Yeni kararla, vadesi dolan kur korumalı mevduat hesaplarının güncellenmesine yönelik teşvik geldi.

Kur korumalı mevduat hesabındaki tasarruflar vade sonunda döviz olarak değerlendirilirse vergi alınmayacak.

Normalde binde iki olan kambiyo gider vergisi, kur korumalı mevduat hesaplarında 0 olarak uygulanacak.
Cumhurbaşkanı kararına göre, dövizini kur korumalı mevduat hesabına koyarak dövizden TL’ye geçen vatandaş ve şirketler, vade bitiminde TL olarak alacakları paralarını dövize çevirmeyi tercih ederse binde iki oranındaki banka ve sigorta muamele vergisini ödemeyecek.
Böylece döviz birikimini kur korumalı mevduat sistemine dahil olarak TL’ye çevirenler, vade sonunda yeniden dövize dönme halinde vergi maliyetinden kurtulacak.
Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (23 Mart 2022 petrol fiyatları)
FED’den dijital para açıklaması
Dolar kuru bugün ne kadar? (23 Mart 2022 dolar – euro fiyatları)
Avrupa’da doğalgaz fiyatları yeniden yükselişte
Bakanlık açıkladı: Kur korumalı mevduat hesabı uygulamasında ilk ödemeler yapılmaya başlandı
Borsa günün ilk yarısında yatay seyretti
Sayfa Yükleniyor…
Bu sitede bulunan içerik, tavsiye ve yorumlar hiçbir surette yatırım danışmanlığı olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, üçüncü kişi yatırım şirketleri tarafından kişiye özel sunulmalıdır. Bu sitede yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel nitelikte bilgi vermeyi amaçlamakta olup bu kapsamda söz konusu tavsiyelerin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceğini; mali durumunuzla birlikte değerlendirildiğinde, risk ve tahmin ettiğiniz getiri tercihlerinizle uygun olmayabileceğini ve bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesinin beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabileceğini önemle hatırlatmak isteriz. Burada yer alan bilgiler Anadolu Ajansı Türk A.Ş. tarafından ve genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmakta ve kripto para piyasaları ile ilgili bilgi ve içerikler doğrudan TradingView Inc. tarafından genel bilgilendirme amaçlı sağlanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmetleri; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak sözleşmeler çerçevesinde sunulmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli tavsiye, bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan NTV Radyo ve Televizyon Yayıncılığı A.Ş. sorumlu tutulamaz.

source