Harekete geçildi! EYT için son dakika haberi: Kısmi emeklilik, sigorta süresi ve kesinti yöntemi formülleri! 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan – Galeri – Takvim

Kısmi Emeklilik Formülü Üzerinde Duruluyor
EYT konusunda öne çıkan en önemli formüllerden biri olarak gösterilen kısmi emeklilik dikkat çekmeye devam ediyor. Söz konusu formüle göre 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için 10 yıl prim ödeyerek emekli olma şansı sağlanacak.
Söz konusu kapsamda yer alan kişilerin 3600 prim gününü tamamlamaları gerekecek. Söz konusu şartları sağlayan kişilerde ise kadın sigortalıların 50, erkeklerin ise 55 yaşını doldurmaları şartıyla emekli olmaları sağlanacak.

EYT kapsamında ise haberler gelmeye devam ediyor. Temel sorun 8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalı olan ve emeklilik için sonraki dönemde çıkan yasa ile yaş şartını beklemek zorunda kalan kişiler olarak gösteriliyor. Bu nedenle sigorta başlangıç tarihi, sigortalılık süresi ve diğer şartlar büyük önem arz edecek.
Haber, Haberler ve Son Dakika haberleri takvim.com.tr’de devam ediyor

Sigorta Süresi Formülü Yeniden Gündeme Geldi!
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir diğer formül ise sigorta sürelerine göre hesaplamaların yapılması oldu. Söz konusu formüle göre 7200 gün ile kadınların, 9000 gün ile erkek sigortalının prim sürelerini karşılamaları halinde yaş şartı aranmaksızın emekli olmaları da masaya yatırıldı.
EYT meselesinde ayrıca Avrupa’da birçok farklı ülkenin emeklilik sistemleri de araştırılıyor. Formüller arasında farklı ülkelerde uygulanan emeklilik yasalarının Türkiye’ye uyarlamasına ilişkin çalışmalar da gündeme geldi.

source